جلسه دوم – MCSE 2012 R2 Package

جلسه اول – MCSE 2012 R2 Package
ژانویه 30, 2018
فراخوانی پسورد وای فای
مارس 29, 2018

جلسه دوم

روند گرفتن IP از DHCP سرور
Dynamic Host Configuration Protocol


در ابتدا باید بگویم که برای گرفتن آی پی توسط کلاینت،2روش وجود دارد یک به صورت اوتوماتیک دوم به صوت دستی که در عکس مشاهده می کنید.
برای دسترسی به تنظیمات ipv4
Click Start->Control Panel->select and double click Network and internet connections->select and double click Network Connections. Double-click the Local Area Connection icon; highlight Internet Protocol (TCP/IP) tab in the Local Area Connection Properties window that appears
برای دیدن تصاویر مسیرکلیک کنید.

گرفتن ip از سرور:
اول از همه برای dhcp تعریف می کنیم که از چه رنج آی پی ها برای کلاینت ها اختصاص بدهد به طور مثال از 192.67.10.1 تا 197.67.10.254
هرکی آی پی خواست از این رنح یکی به کلاینت ها بده ما به این رنج آی پی dhcp ip pool می گوییم ،که در اصل pool به معنای حوضچه یا حوضی می باشد که در آن آدرس ها قرار دارد.
بحث دیگر اجاره ip ها است که توسط dhcp انجام می گیرد یعنی وقتی که دستگاهی ip درخواست می کند از این pool به آن دستگاه ip اجاره می دهد،به زمان اجاره داده شده lease time می گوییم.
lease time دارای بازه زمانی است که ip در اختیار آن کلایت قرار می گیرد.
حال چطوری کلاینت dhcp رو پیدا می کند؟
در بزرگترین ظرف یعنی در بزرگترین ip،broadcast انجام میشود یعنی فریاد میزنه dhcp server کیه!که به اصطلاح DHCP DISCOVER message.اگر تنظیمات dhcp انجام شده باشد سرور میاد و جواب میده که این جواب به صورت unicast یا به صورت یک به یک است.
حال سرور به کلاینت میگه چی می خوای و در جواب دستگاه می کوید آی پی و در جواب سرور از دستگاه مشخصات می خواهد که این مشخصه mac address است که یک آدرس 48 بیتی است که از روز اول بر روی کارت شبکه حک می شود(hard code) و اسم دستگاه را نیز می گیرد.
و در ادامه از اولین آدرس آزاد از ip pool به آن دستگاه یک آدرس اختصاص می دهد.
و در جدول dhcp همه چیز را ثبت می کند که مدت زمان این آدرس بستگی به lease time دارد که از قبل مشخص شده است.
و این روند برای دیگر دستگاه ها نیز به کار میرود.حال اگر پایان مدت زمان استفاده از ip برسد و دستگاه با اینکه می داند dhcp کیست میرود و درخواست تمدید ip می کند ولی اگر دستگاه برای تمدید به هر علتی به dhcp رجوع نکند سرور برای مدت زمان معلموم ip را برای دستگته رزرو می کند که اگر برگشت به آن دستگاه دوباره همان ip را دهد در غیر این صورت ip از دستگاه گرفته می شود ودر pool نگه داری می شود تا اگر دستگاه دیگر خواست به آن دستگاه دهد.
اگر کلاینتی broadcast کنه که dhcp کیه و جوابی نشنود یا dhcp متوجه شود ولی جواب ندهد اینجا چه اتفاقی می افتد؟
خود دستگاه برای خودش از بازه یAPIPA به خودش ip می دهد و در شبکه خودشو با ip که خودش از بازه انتخاب کرده broadcast میکنه که من دارای این آدرس هستم.
انجام این عمل برای آن است که ممکن است کامپیوتری دیگر نیز از بازه ی apipa برای خودش ip اختیار کند چون ip ها یکی نباشد این کار صورت می گیرد که ipاخذ شده توسط دستگاه اول unique باشد.

در جلسه بعد...

  • مدل 7 لایه OSI

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *