جلسه اول – MCSE 2012 R2 Package

مقدمه – MCSE 2012 R2 Package
ژانویه 30, 2018
جلسه دوم – MCSE 2012 R2 Package
فوریه 12, 2018

جلسه اول

مفاهیم اولیهدر ابتدا به ببرسی چند مفاهیم اولیه شبکه می پردازیم:
- بستر ارتباطی بین یک یا چند کامپیوتر سیم و بی سیم صورت می پذیرد.که هر کدام از اینها یک تقسیم بندی جداگانه ای دارد.
- انواع ارتباط شبکه شامل LAN,MAN,CAN,WAN می باشد.
- اصلی ترین و محبوب ترین و پرکاربرد ترین پروتکل،پروتکل TCP-IP است.
- شبکه های Client Side و Client-Server base,وظیفه سرور اریه سریس است به عنوان مثال server google که ما هر روز برای سرچ گوگل را باز می کنیم یک درخواست به سمت google web service می فرستیم که ازش سرویس درخواست می کنیم.از اسمش هم کاملا معلوم است یعنی سرویس وبی که بر روی پروتکل HTTP یا HTTPs قرار می گیرد.
-سرویسی که بر روی سرور منتظر درخواست از طرف کلاینت ها است را به اصطلاح listener می گوییم.
-یک سرور سرویس دهنده بر روی خود 65535 تا پورت TCP و65535 پورت UDP دارد که برای هر سرویس ممکن است یک یا چند پورت را درگیر خودش کند.

TCP & UDP IP


اگر بخواهیم کوتاه در مورد TCP و UDP صحبت کینم،باید از اینجا شروع کنیم که در TCP مقوله ای به نام 3 way handshake داریم به طور مثال کلاینت در پورت Tcp در پورت مشخص میاد میگه هستی جواب میاد هستم و بعد شروع به انتقال اطلاعات می کنن.
این حرکت باعث ایجاد اطمینان بین کلاینت و سرور می شود یا به اصطلاح trust اینجام می گیرد به طوری که اگر ارتباط قطع شود ادامه آن را بتوان صورت گیرد.
اما UDP،3 way handshakeندارد ولی باعث شده که سرعت بیشتری نسبت به tcp دشته باشد ونیز از امنیت کمتری برخوردار است و اگر ارتباط در هین انتقال داده قطع شود اطلاعات از اول شروع به ارسال یا دریافت می کند.
TCP connection oriented
UDP connectionless
هر سرویسی از قبل برایش تعریف شده است که چه پورتی دارد نه به این معنا که دارای سندی برای مالکیت آن پورت است بلکه از قبل تعریف شده است مثلا در مرورگر برای درخواست باز کردن یک صفحه که دارای پرت http است از پورت 80tcp مقصد برای رتباط استفاده می کند.
لازم به ذکر است که همیشه کلاینت از یک درگاه رندوم برای برای ارسال درخواست خود استفاده می کند در حالا که پورت مقصد کاملا مشخص است.

در جلسه بعد...

  • روند گرفتن IP توسط کلاینت از DHCP سرور

1 دیدگاه

  1. faezehsaghayi گفت:

    عالیی بود مث همیشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *